Etiyopya Başbakanı Desalegn Mısır’da Temaslarda Bulundu

Mısır Bülteni 250 Gösterim

Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn, Nil nehri suları ve ülkesinin inşa ettiği Hedasi barajı ile ilgili sorunları görüşmek üzere Mısır’a geldi.

Mısır’da 2013’teki askeri darbe sonrasında göreve gelen Cumhurbaşkanı Abdülfettah El-Sisi ile görüşen Desalegn daha sonra yaptığı basın açıklamasında “Mısır ile Etiyopya arasında sağlam bir ilişki olduğunu” vurguladı.

İki ülke arasındaki kültürel yakınlığa değinen Sisi de Etiyopya ile her konuda görüş alış verişinde bulunabildiklerini ve Hedasi Barajı’nın iki ülke arasında soruna neden olmayacağını belirtti.

Daha önce Etiyopya’da inşa edilen baraj hakkında olumsuz görüşler ortaya koyan Sisi’nin “Etiyopya’nın inşa ettiği barajın Mısır’a olumsuz etkisinin olmayacağını” belirtmesi dikkat çekti.

Etiyopya, Sudan ve Mısırlı yetkililer geçtiğimiz yılın sonlarında Kahire’de bir araya gelmiş ve barajla ilgili sorunları görüşmüştü. Toplantı Mısır’ın önerilerinin Sudan ve Etiyopya tarafından reddedilmesinin ardından son bulmuştu.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.