Eski CIA Yetkilisinden 25 Ocak Devrimi İtirafı

Mısır Bülteni 1115 Gösterim

the great war of our time cia morell

Eski CIA direktör yardımcısı Michael Morell tarafından yazılan “Zamanımızın Büyük Savaşı: CIA’in Terörle Savaşı – El-Kaide’den IŞİD’e” (The Great War of Our Time: The CIA’s Fight Against Terrorism–From al Qa’ida to ISIS) adlı kitapta CIA’in Arap Baharı’nı önceden tahmin etmedeki başarısızlığı ve Mısır’daki 25 Ocak 2011 Devrimi hakkında yeni bilgiler yer aldı.

ABD’nin gizli girişimlerle Mısır ve diğer ülkelerdeki gelişmeleri kendi çıkarları doğrultusunda etkilemeye çalıştığını ancak bunda başarılı olamadığı kitapta dikkat çeken noktalardan birisi.

CIA eski direktör yardımcısı Morell kitabında, ABD Başkanı Barack Obama yönetimi ile dönemin Mısır istihbarat şefi olan Ömer Süleyman arasında devrim gösterileri boyunca iletişimin sürdüğünün altını çiziyor.

Morell, Süleyman’ın kendisini de arayarak ne yapılması gerektiği konusunda bilgi istediği bilgisine de yer verdi.

Kitabında isim belirtmekten kaçınan Morell, CIA yönetimindeki üst düzey görevlilerin ve ABD’deki bazı işadamlarının bu süreçte Mübarek yönetimi ile doğrudan temas halinde olduğunu da iddia etti.

Ömer Süleyman’ın rejimin nasıl hayatta kalabileceği konusunda CIA aracılığıyla ABD’den yol göstermesini istediğini belirten Morell, bununla birlikte eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in de başarılı bir manevra ile rejimini koruyabilme adına ABD’den yardım talep ettiğini ifade ediyor.

Morell, Beyaz Saray’dan yazılan ve CIA tarafından onaylanarak Ömer Süleyman’a gönderilen mesajlardan birinde, Hüsnü Mübarek’in istifa ettiğine ve geçici yönetim atadığına dair bir konuşma yapmasını ve bu sayede gösterilerin sonlandırılabileceği önerisinde bulunuyor.

Morell, Beyaz Saray yetkililerinin Mübarek’in 1 Şubat 2011 tarihindeki konuşmasında Ömer Süleyman’a yapılan tavsiyelerin tersi yönünde açıklamalar gördüklerinde Mübarek rejiminin farklı bir tutum içerisine girdiğini farkettiklerini ve bu noktadan sonra rejim üzerinde daha az etkili olabildiklerini ifade ediyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.