El-Cezire Muhabiri Peter Greste, Mısır Mahkemesinin Kararını Kınadı

Mısır Bülteni 698 Gösterim

Mısır’da gıyabında 3 yıl hapis cezasına çarptırılan Al Jazeera muhabiri Peter Greste, Mısır yargısının kendisine yönelik suçlamalarını ispatlayan hiçbir kanıtı sunmadığını söyledi.

Mısır’da gıyabında üç yıl hapis cezasına çarptırılan Al Jazeera’nin muhabiri Peter Greste, kararı ‘şok içinde’ karşıladığını berlirtirken Mısır yargısını kınadı.

Kararın âdil olmadığını vurgulayan Greste, suçsuz olduklarını bir kez daha dile getirdi. Mısır yargısının kendisine yönelik suçlamaları kanıtlayan her hangi bir delil sunmadığına işaret eden Greste, delileri alenen sunması için Mısır Başsavcılığına çağrıda bulundu.

Al Jazeera’nin çalışanları Peter Greste, Baher Muhammed ve Muhammed Fehmi 29 Aralık 2013’te, “Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) lehine yanıltıcı haber yaptıkları” iddiasıyla Marriott Otel’de tutuklanmıştı. İlk yargılama sürecinde Greste ve Fehmi 7’şer yıl, Muhammed ise 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Avusturalya vatandaşı olan Greste diplomatik baskıları sonucunda Mısır’dan sınır dışı edilerek serbest bırakılmıştı. Haklarında verilen ilk hükmün bozulduktan sonra Kahire’de yeniden yargılanan ekibe, “Kamu güvenliğini tehdit edecek yanıltıcı yayın yapmak ve terör örgütlerine destek vermekle” suçlamalardan 3’er yıl ağırlaştırılmış hapis cezası verilmişti. Greste’nin hükmü gıyabında verilmiş oldu.

Kaynak: El-Cezire

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.