El-Cezire Eski Muhabiri Greste Sisi’ye Seslendi: Gazeteciler Serbest Bırakılsın

Mısır Bülteni 734 Gösterim

Mısır’da tutuklanan ve serbest bırakıldıktan sonra New York’a gelen El Cezire muhabirleri, bu kentte bulunan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’ye ve dünya liderlerine seslenerek cezaevindeki gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

Mısır’da gıyabında 3 yıl hapis cezasına çarptırılan El Cezire muhabiri Avustralyalı gazeteci Peter Greste ve İngiliz gazeteci Sue Turton, New York’ta AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Serbest kaldıktan sonra gıyabında yeniden mahkum edilen 49 yaşındaki Greste, BM Genel Kurul Genel Görüşmeleri çerçevesinde New York’a gelen Sisi’den kendisi ve halen cezaevinde olan arkadaşları için af istedi.

Sisi’nin, Mısır’da uluslararası yatırımın artmasını istediğini belirten Greste, dünya liderlerine çağrı yaparak Mısır’daki gazetecilerin serbest bırakılması için destek istedi.

Greste, serbest bırakıldıktan sonra gıyabında verilen hapis cezasıyla ilgili şunları söyledi:

“Özgürlük tamamlanmadı, sınırlandırıldı. Bu sorunun çözülmesine ihtiyacımız var. Bu suçlama devam ettikçe çalışmaya devam edemiyorum. Sisi’nin bu yarım işi bitirmesi gerekiyor.”

İngiliz gazeteci Sue Turton de başta Avustralya ve ABD olmak üzere birçok ülkeden büyük destek gördüklerini ifade ederek Mısır’daki diğer gazetecilerin de serbest bırakmasını istedi. Turton, “Biz herhangi bir kuralı çiğnemedik, işimizi yaptık” dedi.

Turton sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sisi’nin BM Genel Kurulu’na gelmeden hemen önce iki meslektaşım Baher Muhammed ve Muhammed Fehmi’yi serbest bırakmasını dünya genelinde insanlar doğru iş olarak yorumlarken ben de şunu belirtmek isterim ki bu. işin yarısıdır.”

Turton daha sonra, Sisi’nin New York’ta dünyaya basın özgürlüğüne inandığını göstermesi ve Mısır’da diğer meslektaşlarının da serbest bırakılmasını sağlaması gerektiğini belirtti.

Mısır’da darbe sonrası tutuklanan El Cezire muhabirleri Baher Muhammer ile Muhammed Fehmi’nin de aralarında bulunduğu 500’e yakın hükümlünün cezaları, Kurban Bayramı münasebetiyle affedilmişti.

Avustralya vatandaşı olan Greste, diplomatik baskılar sonucunda Mısır’dan sınır dışı edilerek serbest kalmıştı. Daha sonra haklarında verilen hüküm bozulan Greste ve 7 arkadaşı Kahire‘de gıyaplarında yargılanmış ve “Kamu güvenliğini tehdit edecek yanıltıcı yayın yapmak ve terör örgütlerine destek vermek” suçlamalarından üçer yıl ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırılmıştı.

El Cezire çalışanları Peter Greste, Baher Muhammed ve Muhammed Fehmi 29 Aralık 2013’te, “Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) lehine yanıltıcı haber yaptıkları” ileri sürülerek Marriott Otel’de tutuklanmıştı.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.