Düşen Petrol Fiyatları Süveyş Kanalı’ndaki Gemi Trafiğini Azaltabilir

Mısır Bülteni 708 Gösterim

Deniz ticareti analizleri yapan SeaIntel tarafından hazırlanan bir raporda düşen petrol fiyatlarının Süveyş ve Panama Kanalı gibi geçiş maliyeti yüksek olan geçiş noktalarındaki gemi trafiğini azaltabileceği belirtildi.

Raporda, 2015’in Ekim ayından bu yana Asya’dan hareket edip Kuzey Avrupa ve ABD’ye yük taşıyan en az 115 gemisinin Süveyş Kanalı’nı kullanmak yerine, Güney Afrika’yı dolaşarak rotasına devam ettiği bilgisine yer verildi.

Raporda ayrıca, düşen petrol fiyatları ile gemilerin uzun rotayı tercih etmesine rağmen varış noktası anlamında aynı zaman dilimi içerisinde daha az masraflı bir taşımacılık faaliyeti gerçekleştirdiği tespiti yapıldı.

SeaIntel tarafından yapılan araştırmada gemilerin Güney Afrika rotasını kullanarak en az 235 bin dolar daha az maliyet ödeyeceği belirtilirken, bu durumun ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan birçok firma için tercih edilebilecek bir seçenek olduğu ifade edildi.

Bu durumun en fazla geçtiğimiz yıl 8.5 milyar dolar maliyetle Süveyş Kanalı’nın bir kısmına paralel bir kanal inşa eden Mısır’ı etkileyebileceği belirtiliyor.

Kaynak: CNBC

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.