Dünya Bankası’ndan Mısır’a 1.5 Milyar Dolarlık Yardım

Mısır Bülteni 934 Gösterim

Dünya Bankası Mısır’da altyapı yatırımlarında kullanılmak üzere 1.5 milyar dolar yardım yapılmasına karar verdi. Mısır İmar ve Şehircilik Bakanlığı’na iletilecek olan yardımın sosyal konut inşası, sulama ve kanalizasyon sisteminin geliştirilmesi ve altyapısı zayıf olan köylerde bu kapsamdaki yeni projeler için kullanılması öngörülüyor.

Yardım kararının İmar Bakanı Mustafa Matbuli’nin Dünya Bankası yetkilileriyle görüşmek için ABD’ye yaptığı ziyarette alındığı belirtilmiştir.

Matbuli yaptığı açıklamada sosyal konut projeleri için ayrılan 500 milyon dolarlık yardımın yıllık 100-120 milyon dolarlık taksitler halinde kendilerine iletileceğini söylemiştir.

Yardım kapsamında Dünya Bankası’nın Mısır’ın Kuzey bölgelerinde kanalizasyon ve su şebekelerinin çok zayıf olduğu 760 köye toplamda 1 milyar doları bulan projelere katkıda bulunacağı belirtilmiştir. Ayrıca Ekim ayında Dünya Bankası’ndan bir heyetin Mısır’ı ziyaret ederek yardımın detaylarını ve gerçekleştirilecek projeleri değerlendireceği açıklanmıştır.

Dünya Bankası Mısır’a bu yardımın dışında kanalizasyon, sulama ve altyapının güçlendirilmesi, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve eğitim olanaklarının iyileştirilmesi gibi  projeleri için de toplamda 5 milyar dolarlık destek sunmuştur. Hali hazırda Dünya Bankası’nın desteklediği 25 proje Mısır’da farklı bakanlıklar tarafından yürütülmektedir.

 

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap