Dışişleri Bakanı Şükri, Suriye Donörler Toplantısına Katıldı

Mısır Bülteni 815 Gösterim

Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Şükri, Kuveyt’te düzenlenen ve 78 ülkenin katıldığı 3’üncü Uluslararası Suriye Donörler Toplantısına katıldı.

Toplantıda yaptığı konuşmada Şükri, ülkesinin Suriye’deki krizden etkilenerek Mısır’a gelenlere eğitim ve sağlık başta olmak üzere birçok servisi ücretsiz sunduğunu ifade etti.

Ülkesinin, Suriyeli mülteciler konusunda Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan plana her türlü desteği vermeye hazır olduğunun altını çizen Şükri, Birleşmiş Milletler Mülteciler Ajansı’na göre Mısır’da 140 bin Suriyeli’nin yaşadığını ifade etti.

Kahire’nin Suriye krizinin çözümünde tek önceliğinin akan kanın durdurulması olduğunu söyleyen Mısır Dışişleri Bakanı, vatanlarından edilenlerin yurtlarına geri dönmeleri için uluslararası toplumun devreye girmesi gerektiğini belirtti.

Amnesty International’a göre Ürdün, Lübnan ve Türkiye’ye göç eden Suriyelilere kıyasla, Mısır’a gelen göçmenler birçok temel servise ulaşamıyorlar. Sık sık şiddet olaylarına da maruz kalan Mısır’daki Suriyeler genellikle kendi imkanları ile ayakta kalmaya çalışıyorlar.

Kuveyt’in Başkenti’nde bu üçüncüsü gerçekleştirilen konferansta, toplanması hedeflenen yardım rakamı 8,4 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap