DEAŞ’ın Mısır’daki Kolundan Hamas’a Savaş İlanı

Mısır Bülteni 255 Gösterim

Son dönemde Suriye ve Irak’ta gerileyen terör örgütü DEAŞ, Mısır’ın Kuzey Sina bölgesinde gerçekleştirdiği şiddet olaylarıyla dikkat çekiyor.

Örgüt son 3 ayda Mısır güvenlik güçlerine yönelik en az 47 saldırı düzenlerken onlarca asker ya da polisin yaşamını yitirmesine neden oldu.

DEAŞ’ın Kuzey Sina’daki kolu olan Sina Vilayeti örgütü yayınladığı bir videoda ise Gazze bölgesinin yönetimini elinde tutan Hamas hareketine savaş ilan ettiğini duyurdu.

Hamas ile işbirliği yapan bir kişinin DEAŞ tarafından infaz edildiğinin yer aldığı görüntülerde Hamas örgütünün Kudüs’ü koruyamadığı iddia ediliyor. DEAŞ ayrıca Hamas’ı “Kafir Batı’nın izinden gitmekle” suçluyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.