DEAŞ, Mısır’daki Eylemleriyle İlgili Video Yayınladı

Mısır Bülteni 176 Gösterim

DEAŞ’a bağlı propaganda kanallarınca Mısır’da gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimleri temalı bir video yayınlandı.

Örgütün “Sina Vilayeti” isimli propaganda kanalınca servis edilen yaklaşık 26 dakikalık videoda, Mısır’da gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine atıfta bulunuluyor.

Mısır ordu güçlerinin Sina Yarımadası’nda başlattığı son askeri operasyonun da seçimlere yönelik bir propaganda olduğunun öne sürüldüğü videoda, Sina’daki askeri operasyonda Mısır ordu güçlerinin başarısız olduğu ifade ediliyor.

“Sina Yarımadası’nda DEAŞ’a yönelik en geniş çaplı operasyon”

9 Şubat 2018 tarihinde Mısır ordu güçleri tarafından Sina Yarımadası’ndaki başta DEAŞ olmak üzere silahlı gruplara yönelik başlatılan askeri operasyon halen devam ediyor.

Operasyonun, şu ana kadar Sina bölgesinde düzenenlenen en geniş çaplı harekat olduğu belirtilirken, ordu güçlerinin yanında İçişleri Bakanlığı bünyesindeki polis kuvvetlerinin de harekata dahil olduğu biliniyor.

“Diğer operasyonlar gibi bu da başarısız”

DEAŞ tarafından yayınlanan propaganda filminde, bölgede geçtiğimiz dönemlerde düzenlenen askeri operasyonlar gibi bu operasyonunda başarısız olduğu öne sürülüyor.

Örgüt tarafından yapılan yol kesme ve pusu saldırılarına ait görüntülere de yer verilen videoda, asker olduğu ifade edilen kişiler infaz ediliyor.

Videoda, geçen sene Mısır ordu güçlerine yönelik düzenlenen saldırılara ait görüntüler de paylaşılmış. Mısır’da oldukça ses getiren bu saldırıda, DEAŞ savaşçıları ilk olarak bomba yüklü araçla saldırdıkları bir kontrol noktasına daha sonra taarruz gerçekleştiriyorlar.

“Seçimlere katılmak şirktir”

Örgütün, Mısır’da yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerini sözlü olarak hedef aldığı videoda, DEAŞ’ın eski sözcüsü Ebu Muhammed el Adnani, örgütün yönetici kadrosundan Ebu Ali el Anbari ve Ebu Musab Zerkavi’ye ait ses kayıtları da yayınlanmış.

Ses kayıtlarında demokratik seçimlere katılmanın “şirk” olduğu öne sürülüyor.

Mısır ordu güçlerine yönelik Sina Yarımadası’nda düzenlenen el yapımı patlayıcı (EYP) ve keskin nişancı saldırılarına ait görüntüler de videoda aktarılan görseller arasında.

Aynı şekilde Sina Yarımadası’nda ordu ve polis güçlerinin kontrol noktalarına düzenlenen saldırı görüntüleri de videoda dikkat çeken detaylar arasında. Örgüt savaşçıları tarafından baskın yapılan kontrol noktalarındaki asker ve polislerin kaçış anları da özel olarak belirtilmiş.

Sina Yarımadası batısında yer alan Ariş kenti merkezinde de saldırılar düzenleyen DEAŞ’ın, bu saldırılarına ait görüntüleri de videoda paylaşılmış. Ariş kentinde kontrol noktasında duran askeri araca düzenlenen saldırı, örgütün propaganda filminde yer alıyor.

DEAŞ’ın Sina’daki etkinliği

Mısır’ın Sina Yarımadası bölgesindeki kırsal (çöl) alanda oldukça etkin olan örgüt, ordu ve polis güçlerine yönelik düzenlediği saldırıların yanında, kent merkezinde güvenlik güçlerine suikast saldırıları da gerçekleştirmekte.

Son dönemde örgütün propaganda kanallarından olan “Amak Ajansı” tarafından servis edilen görüntülerde, “Sina Vilayeti” etiketli görsel ve videoların sayısında bir artış yaşanıyor. Bu artışın, Mısır ordu güçlerinin Sina’da askeri operasyon başlatmasıyla, örgütün saldırılarını sıklaştırmasının sebep olduğu düşünülüyor.

Kaynak: MEPA News

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.