Cuma Namazı Sonrası Darbe Karşıtı Gösteriler

Mısır Bülteni 903 Gösterim

Darbe karşıtları Mısır’ın farklı kentlerinde Cuma Namazından sonra düzenledikleri gösterilerde “mevcut yönetimin düşmesi” çağrısında bulundu.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi’nin çağrısına karşılık veren çok sayıda kişi, farklı kentlerde gösteri düzenledi.

Beni Suveyf kentinde düzenlenen gösteriye katılanlar, Mısır hapishanelerindeki tutukluların serbest bırakılması ve rejimin düşmesi çağrısında bulundu. Gösterilerde Gazze’yle dayanışmanın ifadesi olarak, “Gazze izzetin sembolü”, “Canımız sana feda olsun” sloganları atıldı.

El-Garbiyye’de insan zinciri oluşturan çok sayıda kişi ise ordu ve güvenlik güçleri aleyhinde sloganlar attı. Askeri darbeyle görevinden alınan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin resmini taşıyan göstericiler, Rabia işareti yaptı.

Süveyş, İskenderiye’nin batısındaki Burcu’l Arab bölgesi ve Minya’nın kuzeyindeki Beni Mezar ilçesinde düzenlenen gösterilerde de hükümet karşıtı sloganlar atıldı.

Darbe karşıtları, Mursi’nin cumhurbaşkanlığına geri dönmesi için 28 Haziran 2013’de başladıkları gösterilere 62 haftadır devam ediyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap