Çinli Şirket ile Mısır Arasında 3 Milyar Dolarlık Sözleşme

Mısır Bülteni 182 Gösterim

Çin’in inşaat mühendislik devi CSCEC, dün Mısır ile Yeni Kahire Bölgesi’nde kurulacak 3 milyar dolarlık iş alanı projesine imza attı.

CSCEC ile Mısır Konut, Kamu İşleri ve Şehircilik Bakanlığı arasında gerçekleştirilen imza törenine Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Çin’in Mısır Büyükelçisi Song Aiguo da katıldı.

CSCEC’nin yürüteceği proje, Kahire’nin doğusunda kurulacak yeni şehrin merkezinde inşa edilecek iş bölgesini kapsıyor. Yaklaşık 505 bin metrekare alanı kaplayan proje dâhilinde 345 metre yüksekliğinde 1 bina, 12 katlı iş merkezi, 5 apartman, 2 lüks otel olmak üzere toplam 20 bina inşa edilecek. Yapı inşaat alanı 1 milyon 700 bin metrekare olacak projenin 43 ayda tamamlanması bekleniyor.

Çinli Büyükelçi Song Aiguo, bu projenin Çin ile Mısır arasında kapasite işbirliğinde ve “Kuşak ve Yol” inşasında yeni bir adım niteliği taşıdığını söyleyerek, sözleşmenin uzun vadeli ve güçlü ikili dostluk ilişkilerini de sağlamlaştıracağını kaydetti.

Kaynak: CRI Türk

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.