Çin ve Mısır Dışişleri Bakanları Atina’da Görüştü

Mısır Bülteni 428 Gösterim

Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Atina’da Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry ile bir araya geldi.

Antik Medeniyetler Forumu’na katılmak için Atina’da bulunan Wang Yi ve Sameh Shoukry arasındaki görüşmede, ikili ilişkiler ve terörizmle mücadele gibi konular ele alındı.

Görüşmede Wang, kısa süre önce Mısır’da meydana gelen terör saldırılarını bir kez daha kınadı.

Kapsamlı stratejik ortaklık düzeyine çıkarılan Çin-Mısır ilişkilerinde gelişme eğilimi korunmasından duyduğu memuniyeti dile getiren Wang, Mısır’ın “Bir Kuşak-Bir Yol” inşasının önemli ortaklarından biri olduğunu ve Mayıs ayında düzenlenecek Bir Kuşak-Bir Yol üst düzey toplantısına Mısır’ın da katılmasını beklediklerini belirtti.

Wang, iki tarafın kendi gelişme planlarını kenetleyerek, karşılıklı yarar ve ortak kazanç elde edebileceğini sözlerine ekledi.

Wang ayrıca, Çin’in Mısır’la uluslararası konularda temas ve eşgüdümü koruyacağının altını çizdi.

Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry ise, Çin ile ilişkilerin Mısır’ın dış poltikasının önceliklerinden olduğuna işaret etti.

Shoukry, ilişkileri sağlamlaştırarak, Bir Kuşak-Bir Yol çerçevesinde yeni işbirliği kanalları geliştirmeye hazır olduklarını söyledi.

Kaynak: CRI Türk

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.