Çin: Mısır İle Yeni İşbirliği Projeleri Gerçekleştireceğiz

Mısır Bülteni 496 Gösterim

Çin Devlet Konseyi Üyesi Yang Jiechi, dün Mısır Cumhurbaşkanı’nın güvenlik işleri danışmanı Naga ile bir araya geldi.

Yang Jiechi görüşmede, Mısır’ın önemli etkiye sahip bir Arap ülkesi ve Afrika ülkesi olduğunu vurguladı. Mısır ve Çin arasında geleneksel dostluğun bulunduğunu ifade eden Yang Jiechi, son birkaç yılda Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Es-Sisi’nin gerçekleştirdiği karşılıklı ziyaretlerin ve beş görüşmenin, ikili ilişkilerin olumlu gidişatını gösterdiğini söyledi.

Yang Jiechi, Çin’in Mısır tarafıyla beraber, iki liderin vardığı fikir birliğini yerine getirmenin yanı sıra, “Bir Kuşak-Bir Yol” kapsamındaki işbirliği projelerini de hayata geçireceğini belirtti.

Naga ise, Çin’in Mısır’a sağladığı istikrar ve kalkınma desteği nedeniyle Çin’e teşekkürlerini sunarak, yeni dönemde Çin ile her alandaki işbirliğini derinleştirmeyi umduklarını dile getirdi.

Kaynak: China Radio International

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.