Butros Gali’den Kahire Amerikan Üniversitesine Dev Kitap Bağışı

Mısır Bülteni 931 Gösterim

Mısırlı Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Butros Gali’nin kişisel kütüphanesinde bulunan 13.000 kitabı Kahire Amerikan Üniversitesi kütüphanesine bağışladığı bildirildi.

1992-1996 yılları arasında Birleşmiş Milletler’in altıncı Genel Sekreteri olarak görev yapan Butros Gali, bu pozisyonda bulunan ilk Arap ve Afrikalı olarak tarihe geçmişti.

Kahire Amerikan Üniversitesi yönetiminden yapılan açıklamada Butros Gali tarafından bağışlanan kitapların tecrübeli diplomatın hayatını ve kariyerini yansıtan nitelikte olduğu ifade edildi. Üniversite yönetimi kitapların bir süreliğine özel bir bölümde sergileneceğini duyurdu.

1977, 78 ve 79 yıllarında Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Butros Gali, Enver Sedat’ın İsrail parlamentosu Knesset’e yaptığı tarihi ziyarette de bulunmuştu. Gali, Camp David anlaşmasında da Enver Sedat’a eşlik etmişti.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.