Birleşmiş Milletler’den Mısır’daki İdamlara Tepki

Mısır Bülteni 179 Gösterim

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından yapılan açıklamada Mısır’da geçen haftadan bu yana 20 kişinin idam edilmesinin kabul edilemez olduğu belirtildi.

Cenevre’de düzenlenen basın açıklamasında BM yetkilisi Lis Throssell Sina’daki terör saldırılarından dolayı yargılanan 15 kişinin 26 Aralık’ta, İskenderiye’de yargılanan 5 kişinin de 2 Ocak’ta idam edildiğini belirterek sivillere yönelik askeri mahkemelerce verilen kararların şüpheli olduğunu ifade etti.

Mısır’da Abdülfettah El-Sisi’nin göreve gelişinden bu yana en az 27 kişinin idam cezası infaz edildi.

2013’teki askeri darbeden sonra sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasına yönelik yeni düzenlemeye giden Mısır’da onbinlerce darbe karşıtı sivil bu mahkemelerde sanık sandalyesine oturdu.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.