Birleşik Arap Emirlikleri’nden Mısır’a 1 Milyar Dolar Kredi

Mısır Bülteni 486 Gösterim

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE), Mısır Merkez Bankası ile 1 milyar dolarlık kredi anlaşması imzaladığı bildirildi.

BAE resmi haber ajansı WAM’ın haberine göre, 6 yıl süreli anlaşmaya, başkent Abu Dabi’yi ziyaret eden Mısır Merkez Bankası Müdürü Tarık Amir ile Abu Dabi Kalkınma Fonu Genel Müdürü Muhammed Seyf ed-Suveydi imza koydu.

Anlaşmanın, BAE’nin imar ve kalkınma yolunda Mısır’a verdiği destekten hareketle iki ülke arasındaki stratejik işbirliği ve koordinasyon kapsamında yapıldığı kaydedildi.

1 milyar dolarlık kredinin hemen yatırılıp yatırılmadığına ilişkin bilgi verilmezken, belirlenen faiz oranı da açıklanmadı.

Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan, nisanda Mısır’ın başkenti Kahire’ye bir günlük ziyaret gerçekleştirmiş ve Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüşmüştü. Ziyaretin ardından BAE, ülkedeki nakit rezervine destek için Mısır Merkez Bankasına yarısı kredi olarak 4 milyar dolar verileceğini duyurmuş ancak Mısır makamlarından söz konusu miktarın yatırılıp yatırılmadığına dair açıklama yapılmamıştı.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.