Bilteci ve 8 Sanığın Duruşması 11 Ekim’de Yapılacak

Mısır Bülteni 991 Gösterim

HAP Genel Sekreteri Biltaci’nin de arasında bulunduğu 8 sanığın karar duruşması 11 Ekim’de yapılacak.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın (İhvan) siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci’nin arasında bulunduğu 8 sanığın “işkence yapma” iddiasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Biltaci, darbe karşıtı Ulusal İttifak liderlerinden Safvet Hicazi, eski Gençlik Bakanı Usame Yasin ve El-Cezire kanalı spikeri Ahmed Mansur’un da bulunduğu 8 sanığın, “25 Ocak 2011 devrimi sırasında Tahrir Meydanı yakınlarında bir vatandaşı alıkoymak ve işkence yapmak” suçundan yargılandığı davanın duruşması Kahire’deki Polis Akademisi’nde yapıldı.

 Kahire Ceza Mahkemesi, sanıklar hakkındaki karar duruşmasının 11 Ekim’de yapılmasına hükmetti.

Söz konusu davada Biltaci, Hicazi, Gençlik Bakanı Yasin ve Mansur’un yanı sıra eski Halk Meclisi üyeleri Amr Zeki, Hazım Faruk, Muhsin Radi ile 25 Ocak Devrimi’nin önde gelen isimlerinden emekli hakim Mahmud el-Hudayr yargılanıyor.

Sanıklar, kendilerine isnat edilen suçları reddederek, bu iddiaların, “devrik lider Hüsnü Mübarek’e karşı yapılan 25 Ocak devriminde rejimin düşmesine katkı sağlayan isimlerden intikam almak amaçlı” olduğunu ileri sürüyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap