Batı Ülkelerinden Mısır’a İnsan Hakları Uyarısı

Mısır Bülteni 221 Gösterim

Mısır’da görev yapan bir grup Batılı büyükelçi Eylül ayında tutuklanan Mısır’da Zorla Kaybedilenlerin Aileleri Birliği koordinatörü İbrahim Mütevelli’nin gözaltına alınması ile ilgili ortak bir açıklama yayınladı.

Açıklama Almanya’nın Kahire Büyükelçiliği’nin sosyal medya hesabından paylaşıldı.

Almanya, Kanada, İtalya, Hollanda ve İngiltere tarafından ortaklaşa kaleme alınan açıklamada İbrahim Mütevelli’nin tutuklanmasından dolayı endişe duyulduğu belirtildi.

Ülkedeki cezaevi koşullarının da durumuna dikkat çekilen açıklamada Mısır yönetiminden sivil toplum özgürlüğüne özen gösterilmesi istenirken, işkenceyle de mücadele edilmesi vurgulandı.

Mısır’da askeri darbe sonrasındaki süreçte yaşanan onlarca zorla kaybedilme vakaları nedeniyle bir dernek kuran İbrahim Mütevelli, 10 Eylül’de bir toplantı nedeniyle İsviçre’ye gitmek üzere geldiği Kahire Havalimanında gözaltına alınmıştı.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.