Avrupa Kurumlarından Mısır’a Destek

Mısır Bülteni 772 Gösterim

avrupa imar ve yatirim bankasi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Mısır’ın Kefr El-Şeyh vilayetinde gerçekleştirilecek olan kanalizasyon altyapısı projesine 55 milyon euro destek olacağını açıkladı. Proje ile Motobas, Desuk ve Borollus şehirlerinde 500 bin kişinin daha iyi altyapı şartlarına kavuşturulması hedefleniyor.

Proje kapsamında iki kirli atık su dönüşüm tesisi inşa edilmesi ve 700 kilometrelik kanalizasyon hattının yenilenmesi gibi işlemler yapılacağı bildirildi.

Su ve Atık Sular Kurumu Müdürü Memduh Raslan, gerçekleştirilecek proje ile en az 57 köyün kanalizasyon altyapısının iyileştirileceğini açıkladı. Raslan ayrıca Mısır’da kanalizasyon altyapısının geliştirilmesi için en az 15 milyar dolarlık yatırım yapılması gerektiğini de ifade etti.

Bölgesel nitelikli kanalizasyon ve altyapı iyileştirme projesinin toplam maliyetinin ise 164 milyon euro olduğu belirtildi.

Projenin diğer finansörü olan Avrupa Yatırım Bankası da 77 milyon euroluk kredi desteği sağlarken, “Komşu Yatırım Fonu” aracılığıyla da 32 milyon euro hibe desteğinde bulunacak.

Mısır’da temiz suya erişim en önemli sıkıntılardan birisi olarak dikkat çekiyor. Özellikle kırsal kesimlerde yaşayanların büyük çoğunluğunun temiz suya erişimi bulunmazken, buralardaki kanalizasyon altyapılarının zayıf olması da ciddi sağlık problemleri doğuruyor.

Kaynak: Daily News Egypt

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.