Avrupa Birliği-Mısır Ortaklık Konseyi 7 Yıl Aradan Sonra Toplantı

Mısır Bülteni 347 Gösterim

Mısır ile Avrupa Birliği arasındaki en üst düzey etkileşim olan Ortaklık Konseyi’nin 7 yıllık aranın ardından ilk kez toplandığı açıklandı.

Toplantıya Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Şükri, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonunun Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn’ın katıldığı bildirildi.

Toplantının sonuç bildirgesi olarak 2017-2020 yılları arasında AB-Mısır ilişkilerinde öne çıkarılması planlanan konuların yer aldığı bir belge kabul edildi.

Sonuç bildirgesinde Avrupa Birliği, Mısır’ın kalkınmasına ve sosyal gelişimine katkıda bulunacağını vurgularken, Kahire yönetiminin ülkede istikrarı sağlaması konusunda her türlü desteği vereceğini belirtti.

Mısır’ı bölgedeki en önemli müttefiklerden birisi olarak kabul eden Avrupa Birliği’nin gelecek dönemde Kahire yönetimiyle özellikle dış politika alanında işbirliğini artıracağı vurgulandı.

AB ile Mısır arasındaki Ortaklık Konseyi 2011 yılında gerçekleşen ve Hüsnü Mübarek’in görevinden uzaklaştırıldığı devrimden bu yana ilk kez toplandı.

Mısır’da 2012 yılında yapılan ilk demokratik seçimlerle işbaşına gelen Muhammed Mursi döneminde toplanmayan konseyin 2013’teki askeri darbe sonrasında göreve gelen ve ülkedeki insan hakları ihlalleri nedeniyle birçok kesim tarafından eleştirilen Abdülfettah El-Sisi döneminde toplanması dikkat çekmiştir.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.