Antik Sinagogun Onarımı İçin Mısır Hükümetinden 2,2 Milyon Dolarlık Bütçe

Mısır Bülteni 324 Gösterim

Kıpti ve İslam Antik Eserler Başkanı El Said Helmi Ezza, basına Mısır’ın Antik Eserler Bakanlığının İskenderiye şehrindeki Eliyahu Hanavi (İlyas / Eliyahu Peygamber) Sinagogu için 2,24 milyon dolara mal olacak onarım planını açıkladı.

1850 senesinde inşa edilen sinagogun, birkaç ay evvel kadınların dua bölümündeki tavanın çökmesiyle kapatılması gerekmişti. Ezza’ya göre, yapının mimari restorasyonunu kapsayan onarım projesi, bakanlığın yönetim kurulu tarafından onaylanır onaylamaz hayata geçirilecek.

Ezza’ya göre projenin tüm maliyetinin Yahudi cemaati tarafından karşılanması gerektiği halde, hükümet projeye 40 milyon Mısır Pound’u (2,2 milyon dolar) ayırmaya karar verdi.

Sinagogun inşa edildiği 19. yüzyılda, Mısır’da büyük bir Yahudi cemaati bulunuyordu. 1930’ların sonuna kadar burada 20 binden fazla Yahudi yaşıyordu. Ancak bugünlerde cemaate kayıtlı Yahudilerin sayısı onlarla ifade ediliyor. Cemaat, sinagogun hayatta kalabilmesi ve üyelerinden ihtiyacı olanlara yardım edebilmek için elinden geleni yapıyor.

Kaynak: Şalom

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.