Almanya’daki Hristiyan Birliği Partisi’nden Sisi’ye Ziyaret

Mısır Bülteni 827 Gösterim

Almanya’daki Hristiyan Birliği bloğu lideri Volker Kauder, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi tarafından Kahire’deki İttihadiyye Sarayı’nda kabul edildi.

İki saatten fazla süren görüşmede Kauder’in Sisi’ye Almanya’nın Mısır’la olan ilişkilerini çok daha artırması gerektiğini söylediği ve Mısır’ı “istikrar adası” olarak tanımladığı ifade edildi.

İlişkilerin güçlendirilmesinin en önemli nedeninin iki ülkenin bölgede ortak güvenlik endişeleri olduğunu belirten Kauder, Mısır’ın demokratikleşme yönünde attığı adımların bu anlamda ciddi öneme sahip olduğunu vurguladı.

Kauder, Mısır’ın teklifiyle oluşturulması planlanan Ortak Arap Askeri Gücü’nün bölge güvenliği açısından önemli olduğunu ifade etmiş ve bunun bölgedeki problemlerin önüne geçebileceğini belirtmiştir.

Mursi yönetiminin Mısır’daki Hristiyanların haklarına yeterli saygıyı göstermediğini iddia eden Kauder, Sisi’nin bu bağlamdaki demokratik tutumundan ötürü tebrik etti.

Askeri darbenin ardından Almanya’daki birçok partinin eleştirilerine rağmen Mısır’ı ziyaret eden Volker Kauder, Abdülfettah El-Sisi’yi tebrik ederek “Mısır’ın artık daha iyi ve istikrarı bir geleceğe doğru hareket edeceğine inandığını” ifade etmişti.

Ziyareti sırasında El-Ezher Şeyhi Ahmed el-Tayyip’le de görüşen Kauder, Luksor şehrinde de temaslarda bulundu.

Mısır’ın önemli silah tedarikçilerinden olan Almanya’da Hristiyan partileri Sisi yönetimini tanırken, liberal ve sosyalist hareketler Sisi’yi askeri darbe yaparak iktidarı ele geçirmekle suçluyor.

Die Linke partisi üyesi Christine Buchholz yaptığı açıklamada Angela Merkel’in Abdülfettah El-Sisi’yi Almanya’ya davet etmesinin darbeyi tanımak anlamına geldiğini belirterek Alman başbakanını sert bir dille eleştirmiştir.  Buchholz, Mısır mahkemelerinin yüzlerce kişiyi hukuksuz bir biçimde yargıladığını ve idam cezaları verdiğini hatırlatarak, insanlık dışı uygulamaları pratik haline getiren bir yönetimin Almanya’ya davet edilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etmiştir.

Kaynak: Daily News Egypt – Foto: AP

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap