Almanya İle Mısır Arasında Denizaltı Anlaşması

Mısır Bülteni 172 Gösterim

Mısır ile Almanya arasında savunma sanayi alanındaki işbirliği devam ediyor.

Almanya’nın önde gelen şirketlerinden Thyssen Krupp Marine System Mısır için ürettiği denizaltılardan ikincisini de geçtiğimiz günlerde teslim etti. 8 torpido namlusu bulunan S 42 tipi denizaltının uzunluğu 62, eni ise 6,2 metre.

Mısır Donanması adına Oramiral Ahmed Halid’in hazır bulunduğu teslim töreni Almanya’nın Kiel şehrinde yapıldı. Halid yaptığı konuşmada Almanya’nın bu alanda önde gelen ülkelerden olduğunu belirterek şirket yetkililerine teşekkür ettiği belirtildi.

Mısır donanmasının son dönemde Almanya’dan sipariş ettiği 4 denizaltının toplam değerinin ise bir milyar avro olduğu belirtildi.

Alman firmasının son 40 yılda bu denizaltından 60 adet ürettiği belirtilirken müşterilerin arasında Mısır’ın yanında İsrail ve Singapur’un da yer aldığı belirtildi.

Alman medyasında yer alan haberlere göre Türkiye’nin sipariş ettiği 6 denizaltının üretiminin ise iki ülke arasında yaşanan krizden dolayı dondurulduğu ifade edildi.

 

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.