Akdeniz’de Dört Ülkeden Enerji Girişimi

Mısır Bülteni 564 Gösterim

Rum Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Yorgos Lilikas’ın yaptığı açıklamaya göre Komite, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Yunanistan, Mısır ve İsrail arasında Parlamento Komiteleri düzeyinde enerji konusunda dörtlü bir görüşme önerisinde bulunacak.

Komite üyeleri, diplomatik alanda nasıl işbirliği yapılabileceği, birbirlerine nasıl yardım edebilecekleri konusunda fikir değiş tokuşunda bulunmak ve Güney Kıbrıs’ın, Kıbrıs sorunu yönündeki tutumunun ne olduğunu anlatmak amacıyla yurt dışındaki Diplomatik Misyon Başkanlarıyla bir araya geldiler.

Toplantıdan önce açıklamalarda bulunun Lilikas, Diplomatik Misyon Başkanlarını yeni kurulan Dışişleri Komitesi ve bu komitenin uluslararası arenada oynamak istediği rol konusunda bilgilendirdi.

Diğer yandan Dışişleri Bakanlığı genel sekreteri Aleksandros Zinon, elçiliklerle yapılan görüşmelerin diplomatik açıdan büyük önem taşıdığını, ülkeler arasında daha iyi bir işbirliği üretilmesi açısından kendi ülkelerini temsil ettiklerini belirtti.

Diğer bir soruya yanıt veren Lilikas, kapalı bir toplantıda Komitenin parlamenter demokratik bir sisteme sahip olan ve Kıbrıs konusunda yanlış izlenimlere sahip bazı AB ülkelerini ziyaret etme kararı aldığını açıkladı.

Komitenin masaya koyacağı bir başka önerinin de üçlü işbirliği çerçevesinde, enerji konularını ve enerji kaynaklarının tüm bölgede nasıl değerlendirileceği konularıyla uğraşacak Güney Kıbrıs- Yunanistan-İsrail ve Kıbrıs-Yunanistan-Mısır arasında her dört ülkeyi de içerecek şekilde Dışişleri Bakanlığı düzeyinde bir meclis oluşturulması girişiminde bulunmak olduğunu açıkladı.

`Bu da Hükümetimizin tüm hükümetler düzeyinde yaptığı tüm çabalara destek olacak. Bunun dışında yönetici düzeyine kıyasla her dört ülkenin meclis düzeyinde katılımı daha kolay olacak` dedi.

Kaynak: AB Haber

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.