Akdeniz Gazında Mısır Alternatifi Ekonomik Değil

Mısır Bülteni 213 Gösterim

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanı tarafından yapılan açıklamada Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının Avrupa’ya transferinde Mısır seçeneğinin ekonomik olmadığı ifade edildi.

Bakan Sunat Atun, Akdeniz’de özellikle İsrail açıklarında çıkarılacak enerji kaynakları için en uygun ve ekonomik rotanın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üzerinden Türkiye’ye geçen hat olduğunu ifade etti.

Atun ayrıca Türkiye ve KKTC’nin Akdeniz’de doğalgaz ve petrol arama faaliyetlerine devam ettiğini ifade ederek, iki ülke yönetimleri olarak bu süreçte tam koordinasyon içerisinde olacaklarını belirtti.

Geçtiğimiz günlerde uluslararası medyada yer alan bazı haberlerde İsrail’in Akdeniz’deki doğalgaz ve petrol kaynaklarını Mısır üzerinden Avrupa pazarına transfer edebileceği iddia edilmişti.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.