ABD’nin Mısır Politikası Senatoda Tartışıldı

Mısır Bülteni 413 Gösterim

ABD yönetiminin Mısır’a yönelik politikası Senatoda yapılan özel oturumda ele alındı.

Senatörlerin ve ülkenin önde gelen Ortadoğu uzmanlarının katıldığı oturumda Mısır’a yönelik yardımlar, Washington’un Mısır politikası ve ülkedeki istikrarsızlığın geleceği konuları gündeme geldi.

Oturuma katılan akademisyen ve uzmanların Washington yönetimine ABD’nin Mısır politikasını yeniden gözden geçirmesi tavsiyesinde bulunurken, Mısır’da baskıcı bir yönetim sergileyen Sisi’ye olan desteğin sonlandırılması talep edildi.

Carnegie Endowment’ın önde gelen uzmanlarından Michelle Dunne yaptığı sunumda ülkedeki ekonomik durumun giderek kötüye gittiğini ve insan hakları ihlalleri nedeniyle Mısırlıların yeni bir isyanın eşiğinde olduğuna dikkat çekti.

Oturumdaki konuşmacılar Trump’ın Müslüman Kardeşler hareketini terör örgütü ilan etmesine de karşı çıkarak böyle bir adımın kabul edilemeyeceğini ifade ettiler.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.