ABD’den Mısır’a Helikopter Güvencesi

Mısır Bülteni 1109 Gösterim

ABD, Mısır’a daha önce söz verdiği 10 adet helikopteri henüz teslim etmedi. Mısır’daki mevkidaşıyla görüşen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, yardımların ulaşacağına dair yeniden güvence verdi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Mısır Dışişleri Bakanı’yla bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek, daha önce verdiği “helikopter” teminatını tekrarladı.

Kerry, Haziran ayında Mısır’a bir ziyaret gerçekleştirmiş ve “terörle mücadelede işbirliği” kapsamında Mısır’a 10 adet helikopter verileceğini söylemişti. Dışişleri Bakanı yeniden bir güvence verse de helikopterlerin hala teslim edilmemesi bir oyalama olarak yorumlandı.

Mısır Dışişleri Bakanı Şükrü’yle telefon görüşmesi gerçekleştiren Kerry, gelişmelerle ilgili bir bilgilendirmede bulundu.

Kerry, ABD’nin Mısır’a yönelik askeri yardımının süreceğini, terörle mücadelede işbirliği yürütmekte kararlı olduklarını söyledi. Kerry’nin, Gazze’deki ateşkesin sürdürülmesinin çok önemli olduğunu, Irak ve Suriye’deki aşırı gruplara karşı mücadelenin de sürmesi gerektiğini söylediği ifade edildi.

ABD Dışişleri Bakanı daha önce yaptığı açıklamada, “ABD’nin geçen yıl askıya aldığı 1.3 milyar dolarlık askeri yardımın bir kısmının bırakılacağını ve 10 Apaçi helikopterinin Mısır’a gönderileceğini” söylemişti.

ABD, Mısır’a her yıl bir buçuk milyar dolar askeri yardım yapıyor. Buna karşılık geçen yılki yardımın büyük kısmı askıya alınmıştı.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap