ABD Müslüman Kardeşler’i Tartışıyor

Mısır Bülteni 494 Gösterim

ABD’de Müslüman Kardeşler Hareketinin terör örgütü olarak sınıflandırılması ve yaptırım uygulanmasına yönelik Trump’ın danışmanları arasında tartışmaların yürütüldüğü bildirildi.

ABD’de Müslüman Kardeşler’in terör örgütü olarak sınıflandırılması ve yaptırım uygulanmasına yönelik tartışmaların yürütüldüğü bildirildi. Trump’ın danışmanlarının konuyu görüştüğü ve farklı görüşlerde oldukları belirtildi.

Reuters haber ajansının haberine göre, Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Micaael Flynn, Müslüman Kardeşler’in terör örgütü olarak sınıflandırılmasını ve örgüte yaptırım uygulanmasını önerdi. Konunun hassasiyeti nedeniyle adını gizli tutan Trump’ın geçiş süreci danışmanlarından biri açıklamasında, ‘konunun tartışıldığından haberi olduğunu ve kendisinin de Müslüman Kardeşler’in terör örgütü olarak sınıflandırılmasından yana görüş bildirdiğini’ ifade etti.

Aynı danışman Michael Flynn ve ekibinin terör örgütü listesine alınacak örgütler üzerinde görüştüğünü ancak bu konuda somut adımın ne zaman atılacağını bilmediği bilgisini verdi.

Yürütülen tartışmalarda Trump’ın diğer danışmanları ve aynı zamanda ekibindeki bazı ulusal güvenlik yetkililerinin Müslüman Kardeşler’in terör örgütü olarak sınıflandırılmasını istemedikleri ve örgütün birçok ülkede barışçıl bir yönde geliştiği argümanını öne sürdükleri bildirildi.

ABD’nin Müslüman Kardeşler’i terör örgütü olarak sınıflandırma kararı alması durumunda, IŞİD’e karşı mücadelede ABD’nin müttefiklerinden olan Türkiye ile ilişkileri karmaşık hale getirmesinden endişe ediliyor.

Müslüman Kardeşler Hareketi, Mısır’ın tarihi en eskiye dayanan İslami hareketi. Müslüman Kardeşler Arap Baharı’ndan sonra 2013 yılında ülkede terör örgütü olarak sınıflandırılmıştı. Müslüman Kardeşler, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde terör örgütü olarak kabul görüyor.

Sivil ve barışçıl bir hareket olan Müslüman Kardeşler, 2013’teki askeri darbeden sonra Sisi rejimi tarafından ciddi bir baskıya maruz kalıyor. Binlerce üyesi tutuklanan ya da yurtdışına çıkmak zorunda bırakılan hareket, 2013’ten bu yana ülkede gerçekleşen şiddet olaylarını şiddetle kınadı. Hareket tarafından yapılan açıklamalarda askeri darbenin kabul edilemeyeceği ve darbe karşıtı muhalefetin barışçıl biçimde yapılmaya devam edileceği belirtildi.

Kaynak: Deutsche Welle

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.