ABD, Hamas Lideri Heniye’yi Terör Listesine Aldı

Mısır Bülteni 174 Gösterim

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Hamas liderlerinden İsmail Heniye’nin küresel terör listesine alındığını açıkladı.

2006-2014 yılları arasında Gazze’deki Filistin Hükümetinde başbakanlık görevini yürüten İsmail Heniye 2017’nin Mayıs ayında Hamas’ın Siyasi Büro Şefi görevine getirilmişti. Heniye görevi Halid Meşal’den devralmıştı.

Heniye’nin ABD Hazine Bakanlığı tarafından yaptırım listesine de alındığı açıklandı.

1963 yılında Gazze Şeridi’nde bir mülteci kampında dünyaya gelen İsmail Haniye, Hamas’ın önde gelen isimleri arasında bulunuyor. Haniye, Meşal gibi Hamas’ın ılımlı kanadında yer alan bir isim olarak biliniyor. Haniye, Gazze’de Arap edebiyatı okudu.

1992 yılında İsrail’deki üç yıllık hapis döneminin ardından diğer Hamas liderleri ile birlikte Lübnan’ın güneyine sürgüne gönderildi. 1993 yılında da Gazze Şeridi’ne geri döndü.

İsmail Haniye, 2017’nin şubat ayına kadar Hamas’ın Gazze’deki lideriydi. Ancak şubat ayında yapılan seçimin ardından Hamas’ın Gazze’deki siyasi lideri Yahya Sinvar oldu.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.